Badania hormonalne kobiet – kiedy należy je wykonać? Na czym polegają? Jak się do nich przygotować

Spis treści:
Badania hormonalne stanowią ważny element profilaktyki oraz diagnostyki wielu przypadłości. Umożliwiają rozpoznanie zaburzeń odpowiedzialnych m.in. za wahania nastroju, spadek libido, problemy dermatologiczne i z płodnością, nadmierne owłosienie czy zaburzenia miesiączkowania.
Kontrola gospodarki hormonalnej kobiet może być przeprowadzona poprzez badanie pojedynczych hormonów, ale i w postaci pakietu, na który składa się kilka kluczowych testów. Sprawdź, jakie hormony powinna zbadać kobieta i jaką rolę odgrywają one w organizmie.
Spis treści:
Badania hormonalne dla kobiet – wskazania
Badania hormonalne można wykonywać profilaktycznie, aby ubiec rozwój nieprawidłowości zdrowotnych oraz w przypadku pojawienia się takich dolegliwości, jak m.in.:
- wzmożone wypadanie włosów, hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie,
- pogorszenie stanu skóry,
- nadmierna łamliwość paznokci,
- wahania nastrojów,
- męczliwość i osłabienie,
- ogólny spadek samopoczucia,
- nagły przyrost lub utrata masy ciała,
- nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego,
- obniżenie barwy głosu,
- spontaniczna laktacja,
- spadek libido,
- zaburzenia płodności,
- nieregularne miesiączki lub ich brak,
- zaburzenia cyklu miesiączkowego,
- spadek siły mięśniowej.
Wskazaniem do wykonania badań gospodarki hormonalnej jest również kontrola efektów podjętego leczenia oraz stanów fizjologicznych, np. menopauzy, które mogą powodować zaburzenia gospodarki hormonalnej.
Jakie badania hormonalne mogą być istotne u kobiet?
Badania hormonalne dla kobiet obejmują przede wszystkim oznaczenie takich hormonów, jak:
- hormon tyreotropowy (TSH), tzw. tyreotropina,
- hormon folikulotropowy (FSH),
- hormon luteinizujący (LH), tzw. lutropina,
- estradiol (E2),
- prolaktyna (PRL),
- dehydroepiandrosteron (DHEA-SO4),
- testosteron,
- białko wiążące hormony płciowe (SHBG).
Kontrola hormonów jest bardzo ważna z uwagi na niezwykle złożoną pracę układu hormonalnego i zależności pomiędzy poszczególnymi hormonami. Za gospodarkę hormonalną odpowiadają wielopoziomowe mechanizmy, które sprawiają, że zmiana poziomu jednego z hormonów może powodować wahania stężenia innych.
Wydzielanie poszczególnych hormonów jest ze sobą powiązane na zasadzie sprzężeń zwrotnych. Na podstawie wyników badania hormonów specjalista może ocenić równowagę hormonalną, w konsekwencji funkcjonowanie układu rodnego i określić podłoże takich dolegliwości, jak m.in.: nasilony zespół napięcia przedmiesiączkowego, PMS (ang. premenstrual syndrome), obfite czy nieregularne miesiączki. Zaburzenia hormonalne mogą być przyczyną problemów z wyglądem, dolegliwości utrudniających codzienne funkcjonowanie (np. zaburzeń nastroju) czy realizację planów życiowych (np. problemów z zajściem w ciążę). Kontrola poziomu hormonów pomoże w określeniu sposobu leczenia wspomnianych przypadłości.